A Pesti-síkság és a Gödöllői-dombvidék nyugati lejtőinek találkozásánál, a Sződrákosi-patak vízgyűjtő területén kialakult történelmi településekből (Csomád, Veresegyház, Őrszentmiklós, Vácbottyán, Vácrátót, Zsidó, Mácsa, Hartyán) jött létre a Veresegyházi kistérséget alkotó nyolc település. A mai nevükön Csomád, Erdőkertes, Galgamácsa, Őrbottyán, Vácegres, Váckisújfalu, Vácrátót és Veresegyház településeket magában foglaló kistérség a fővárostól mintegy 30 kilométerre észak, észak-keleti irányban, a Budapest-Gödöllő-Vác alkotta háromszögben helyezkedett el veresegyházi központtal. A kistérség területe összesen 159,8 km2 volt. Mai napig így emlegetjük ezt a térséget, bár már csak a települések szoros összefogásában létezik tovább.
A térségben élők száma évek óta dinamikusan növekszik. Ezen belül legerőteljesebb a növekedés Veresegyházon, őt követi Erdőkertes, majd Csomád, Őrbottyán és, Vácrátót. A távolabb fekvő településeken – Vácegres, Galgamácsa, Váckisújfalu,– mérsékelt növekedés, illetve helyenként a lakosság számának stagnálása tapasztalható.
A lakosságnövekedés egyik oka a beköltözők nagy száma, általában családdal költöznek, és gyermekeket is vállalnak. A mai helyzet egyik jellemzője azonban, hogy a fiatalok otthonteremtésében szerepet játszik az idős szülővel való összeköltözés. Így nagyon sok idősebb ember kerül a Kistérségbe, akinek a gyökerei máshol vannak, senkit nem ismer, és elmagányosodik. Az ő számuk is gyarapítja azoknak a körét, akik régebb óta itt laknak, és azóta kerültek olyan helyzetbe, hogy segítségre szorulnak. Ez az igény tette szükségessé az Idősek Klubja alapítását.
Az egyházközségi képviselőtestület döntése alapján, az önkormányzattal való egyeztetés után, a Váci Püspökség engedélyével nappali ellátást nyújtó idősek klubja létesült. Sokak munkája járult hozzá, hogy 2003. január 19-én megtarthattuk az épület megáldását. Az intézmény 2003. június 12-én kezdte meg működését.
A korábban a Váci Egyházmegye fenntartásában működő Szent Pio Idősek Klubja (2112 Veresegyház, Szentlélek tér 1-3.) székhelyként működő intézmény. Az intézmény keresztény szellemiségű, személyközpontú idősellátás megvalósítására törekszik. A Szent Pio Idősek Klubjában 2023 évben fenntartó-váltás és ezzel együtt, szervezeti átalakulás történt. Az eddigi fenntartói feladatokat 2023. június 1-től a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálat Intézményfenntartó Központja vette át, melynek képviselője és a fenntartói jogok gyakorlója Pálfay Gellért igazgató úr. Ezzel egyidejűleg, az Átvevő Fenntartó által működtetett, valkói székhelyű Agape Alapszolgáltatási Központ veszi át a szolgáltatói feladatokat az engedélyes telephelyként tovább működő idősek nappali intézményünkben, melynek neve Szent Pio Gondozási Központra változott. A székhely és telephely intézmény vezetője Povázsonné Zséli Zsuzsanna. Fontosnak tartjuk elmondani, hogy a Szent Pio Idősek Klubjában nyújtott eddigi szolgáltatások (időskorúak nappali ellátása, szociális étkeztetés) tartalmát, nyitvatartási rendjét a változások nem érintik. Az intézmény a megszokott körülmények között, az eddigi gondozókkal, változatlan feltételekkel biztosítja tovább a szolgáltatásokat és várja továbbra is nagy szeretettel a hozzá fordulókat. További jó együttműködésünk reményében is, felénk tanúsított bizalmukat, támogatásukat hálásan köszönjük!
Intézményünk Veresegyház város központjában található, „két templom vonzásában” – a város nevét is származtató Szent Erzsébet Templom és az újonnan épült Szentlélek Templom között -, egy védett, parkosított környezetben. Az épület teljesen akadálymentesített, a közösségi terek mellett könyvtár, foglalkoztató, pihenő is rendelkezésre áll az itt töltött idő kellemes eltöltéséhez.
Cél a szolgáltatást igénylők és igénybe vevők körének bővítése, egy nyitott, aktív, a városban nagy lefedettséget biztosító szolgáltatás fenntartása.
Jelmondatunk: „A szép öregkor a lélek győzelme a test fölött.”
Új Város
Jövőképünk:
Intézményünk – a keresztény normákból fakadó szociális munka eszközeivel dolgozva – egy olyan intézmény szeretne lenni, ahol minden ember megpihenhet, közösséget találhat, fejlődhet. Megtalálja a biztonságot, nyugalmat, felfedezheti saját értékeit.
„A jó cselekvésében pedig ne fáradjunk el, mert a maga idejében aratunk majd, ha meg nem lankadunk. Ezért tehát, míg időnk van, tegyünk jót mindenkivel…”
Gal 6, 9-10.
Az idősek nappali ellátása – Pest megyei ellátási területtel – az időskorúak, valamint a 18. életévüket betöltött gondozásra szoruló személyek napközbeni ellátására szolgál.
Intézményünk az időskorúak részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosít.
A nappali ellátást nyújtó intézmény otthonukban élők részére kínál lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatok kialakítására, valamint az alapvető higiéniai szükségletek kielégítésére.
Cél: az ellátást igénybe vevők meglévő képességeinek felidézése és megőrzése, szerepvállalás a szociális helyzetük javítása, egészségük megőrzése, javítása érdekében. Az idősebb generáció közösségi életének életre keltése, ezzel a társas kapcsolatok ápolása, tartalmas időtöltés.
Az étkeztetés keretében – azoknak a Pest megyében élő szociálisan rászorult ellátottaknak biztosítjuk a napi egyszeri meleg étkeztetést, akik ezt önmaguk illetve hozzátartozóik részére tartósan, vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen: koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, szenvedélybetegségük, vagy hajléktalanságuk miatt. (1993. évi III. tv. 62. §) A szociális étkeztetés szociális konyhán keresztül valósul meg.
Az ellátás célja elsősorban az idősek nappali ellátottjai számára biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést (ebéd) az intézményben. Ezen felül az egészségi állapotnak megfelelő diétás étkeztetéssel az egészségi állapot megőrzése, illetve javítása. Ezen kívül korlátozott létszámmal tudunk fogadni ellátottakat, akik csak ezt az ellátási formát kívánják igénybe venni, az intézmény kapacitását figyelembe véve.
Elsődleges szakmai motivációnk a keresztény értékrendre épülő, minőségi szociális gondozás biztosítása az ellátottak számára és minden körülmények között az emberi méltóság tiszteletben tartása.
Az idősek nappali ellátásánál nyújtható szolgáltatások:
- szabadidős programok szervezése
- fejlesztő tevékenységek biztosítása, mint gyógytorna, zenés torna, memória játék stb
- az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésének biztosítása,
- az orvos utasítása alapján, szükségszerinti gyógyszerbeadás, állapot megfigyelés és arról jelzés a család és kezelőorvos felé,
- az egészségügyi alap-és szakellátáshoz való hozzájutás segítése,
- hivatalos ügyek intézésében segítséget nyújtás,
- ünnepeink méltó megtartásának megszervezése,
- külső szolgáltatókkal való kapcsolat felvétele, szolgáltatás nyújtásának biztosítása egészségügyi indokok alapján.
A szociális étkeztetés ellátási formánál nyújtható szolgáltatások:
- napi egyszeri meleg étel, szükség szerint diéta biztosítása
- más szolgáltatóval való együttműködés a hétvégi szociális étkeztetés biztosítására, szükséges esetben.
Ha felkeltettük érdeklődését a következő elérhetőségeken várjuk jelentkezését:
Cím: Veresegyház, Szentlélek tér 1-3.
Telefonszám: 06 28/631 064