Ferenc pápa 2023 őszén püspöki szinódust tart Rómában, ehhez kapcsolódva kétéves szinódusi folyamatot hirdetett meg, amelynek első szakasza az egyházmegyei szakasz. Ezzel új tartalmat kíván adni a II. vatikáni zsinat után létrehozott püspöki szinódus intézményének, lehetővé téve, hogy világszerte a hívők közössége is elmondhassa álláspontját korunk lelki, erkölcsi és társadalmi problémáiról.
Ez az út – vagyis közös gondolkodás – 2021 októberétől 2023 októberéig három szakaszban (egyházmegyék, világrészek, világegyház) nem központilag kidolgozott munkadokumentumok alapján, hanem alulról, szinodális módon kívánja áttetkinteni az egyház helyzetét. A Szentatya minden katolikus keresztényt közös gondolkodásra hív. A felkészülés első szakasza az egyházmegyei szakasz, amely a megnyitástól 2022 márciusáig tart.
A résztvevők mindnyájan fohászkodjanak azért, hogy figyelhessenek a Szentlélek szándékára és a többiek szavára. Már a második vatikáni zsinat nyomatékosan kifejezte, hogy a katolikus egyházat nemcsak a hierarchia jelenti, hanem valamennyi hívőt is a hierarchiával egységben. Ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni, és minden megkereszteltnek át kell élnie felelősségét az egyház ügyéért.
A Szentatya szerint Isten szándéka az Egyház számára a szinodalitás a harmadik évezredben. A szinódus közös úton levést jelent. A kereszténység ősi eljárásmódja, ősi tapasztalata, hogy együtt vagyunk az úton, és ebben a közösségben segíteni kell a többiek haladását, fejlődését, előrejutását. Ezért e szinódus három kulcsszava: a közösség, a részvétel és a küldetés. A közösség azt jelenti, hogy Isten újszövetségi választott népéhez tartozunk; a részvétel kapcsán azon kell elgondolkodnunk, hogy mi a feladatunk ebben a közösségben; a küldetés pedig az Egyház Krisztustól kapott megbízása, amely szerint a világon minden ember számára az üdvösség örömhírét kell hirdetni.
Marton Zsolt Váci Megyéspüspök Úr október 16-án nyitotta meg egyházmegyénkben ezt az utat. Ő maga lelki segítségnyújtással szeretné elvezetni a rábízottakat: papokat, diakónusokat, munkatársakat, híveket az élő Isten-kapcsolatra. „Isten országát építeni az egyházmegyében egységben, hitelesen és átlátható módon lehet. Az a vágyam, hogy ha ránk néznek majd, akkor azt mondják a kívülállók: de jó lenne közétek tartozni! Szeretnék Krisztus-hívő, keresztény lenni köztetek! Ha pedig a Váci Egyházmegyében él valaki, azt mondhassa: jó ide tartozni, jó itt élni. A közösségi alapon működő plébániai rendszer életet generál.” Ennek a közösség-alapú egyháznak a megújítása az, amit a Főpásztor fő feladatatának tekint. Marton Zolt Püspök Úr szerint „a Szentatya szándéka, hogy ebbe a folyamatba minden katolikus keresztény be legyen vonva. Ennek szellemében fogjuk párbeszédre hívni a testvéreket a plébániákon, a képviselőtestületeken és kiscsoportokban való szinodális beszélgetéseken.”
Robi atya