Pünkösd napján ünnepeljük közösségünk templomának búcsúnapját, amelyet a Szentlélekről neveztetek el. Ez egyben templomunk születésnapja is, hiszen ötödik esztendeje annak, hogy ünnepélyesen felszentelte azt Beer Miklós püspök atya.
Öt év röpke idő az egyház történetében, de ha mi, mint közösség visszatekintünk csak az elmúlt néhány évre, bizony meg kell, hogy állapítsuk, sok esemény történt. Hiszen ez a közösség él, mert tagjai a Szentlélekre nyitott emberek. Bár nem érdem, de mégis óriási ajándék, hogy ehhez a közösséghez tartozhatunk. Ezen az ünnepen megállunk egy pillanatra, hogy visszatekintsünk és hálát adjunk – az életért.
Még egy esztendeje sincs annak, hogy ide kerültem hozzátok. A pandémiával kapcsolatos korlátozások alaposan próbára tettek mindnyájunkat, és visszavetette közösségeinket. De a Szentlélek mégis megőrizte, táplálta a tüzet a szívünkben, hogy hűségesen kitartsunk a hit zarándokútján, és figyeljünk csendes, tapintatos impulzusaira. Hűségre, kitartásra, leleményességre buzdított, hogy a korlátozások ellenére is találkozzunk, beszélgessünk és imádkozzunk online módon is. Életre hívta az Ima Veresért imacsoportot, amely még ma is hétről hétre imádkozik a városért. Sokakat megszólított, hogy gyűjtsünk a körzetünkben lévő kórház dolgozói számára, hogy ők is felfrissülhessenek emberfeletti munkájuk közepette. Egyszóval a Szentlélek ma is, most is munkálkodik általunk. Mindez pedig hálára kötelez minket, hiszen él Krisztus Urunknak itt Veresen magvalósuló egyháza.
Jól tudták a régiek, hogy Pünkösdkor meg kell állni egy pillanatra. A nagy nyári munkák előtt ünnepelni kell. Köszönteni az új életet, imádkozni a bő termésért, gyermekáldásért. Erre szolgált a pünkösd, a húsvét utáni ötvenedik nap. Hiszen ez az élet ünnepe is. De azért is az, mert az Ószövetségben ekkor hirdették ki a Tízparancsolatot. A pusztai vándorlás során az Egyiptomból kiszabadult nép, a Sínai hegyen ismerte meg az emberhez méltó élet alapját.
Pünkösd a Szentlélek ünnepe, aki a keresztény élet, az üdvösségre vezető, örök élet forrása. Jézus tanítását – amelyből nemcsak az ember földi boldogsága, hanem az örök üdvössége is kibontakozik – az Isten Szentlelke őrzi az idők végéig. A keresztény élet az Isten Szentlelke által valósul meg. Az az élet, amely az Isten előtti felelősségteljes, áldozatkész, és önzetlen magatartásról tanúskodik.
Kérem az Urat, hogy a Szentlélek által újjászülessünk Lélekben és Igazságban, hiszen szükségünk van rá. Ahogy a latin mondja, „ecclesia semper reformanda” vagyis az egyház mindig megújulásra szorul.
Robi atya